Logo ASH DOM Jistebník Logo ASH DOM Jistebník

Příprava festivalu Kmochův Kolín 2009

Přiznám se k jedné věci. Neměl jsem chuť jet do Kolína na festival. Ale něco se změnilo, od včerejška se těším. Proč? Čtěte dále!

Všichni ví, že Kolínský festival byla vždy oslava slavného rodáka. Proto se organizátoři vždy snažili této skutečnosti přizpůsobit program, hlavně program společného monster koncertu. Když se k tomu přidal průvod městem, kde se hrály obvykle české pochody z pochodových knížek, zdávalo se mi, že se dechové hudbě dělá spíše medvědí služba. Náhodní pozorovatelé tohoto počínání museli mít pocit, že tento repertoár je jediný, který velké dechové orchestry ovládají. Přitom mnohé orchestry k monster koncertu přistupovaly tak, že hrály z listu. Při společném nácviku na koncert, který je vždy časově dost omezen jsme měli možnost vidět řadu zuřících dobrých dirigentů, kteří se marně pokoušeli sjednotit tisícehlavý dav a nakonec byli stejně vláčeni ve své bezmocnosti svévůlí stáda.

Letos se jedna věc velmi radikálně změnila. Program koncertu se skládá ze skladeb světových autorů, které budou určitě rádi hrát hlavně mladí hudebníci. Zařadit atraktivní, moderní skladby do svého repertoáru je životní nutností všech orchestrů, které se snaží přijímat nové, mladé hudebníky.

Doufám, že změnu v dramaturgii festivalu přivítalo vedení i dalších orchestrů a že tomu bude odpovídat i příprava skladeb na společný koncert. Mnohé ze skladeb navrhovaných na monster koncert se mohou stát součástí repertoáru jednotlivých orchestrů. Snad se tak stane a že přijedou účastníci připraveni. V případě, že se bude opět hrát z listu, tak to bude pro dirigenty znamenat ještě větší problém, než v minulých letech, vzhledem k vyšší náročnosti připravovaných skladeb.

[Akt. známka: 3,04 / Počet hlasů: 23]
1 2 3 4 5
| Autor: Martin Maléř | Vydáno dne 31. 01. 2009 | 8395 přečtení | Počet komentářů: 3915 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
 
Symphonic Emotions
Anketa
Líbí se Vám naše nové CD Symphonic Emotions? Hlasujte v naší anketě.
Instagram
RSS
Zásady ochrany osobních údajů Používejte bezpečné a bezchybné prohlížeče, nepoužívejte Internet Explorer! Používejte bezpečné a bezchybné prohlížeče, nepoužívejte Internet Explorer! Redakční systém phpRS. www.supersvet.cz SvetHostingu.cz Webdesign: primaweb.cz